Tělo a čas
50919
post-template-default,single,single-post,postid-50919,single-format-standard,cabin-core-1.0.2,select-theme-ver-3.3,ajax_fade,page_not_loaded,,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Tělo a čas

Tělo a čas

Jak procházíme životem mění se naše tělo, potřeby i životní styl. Když to přijmeme a nebojujeme, může se ze stárnutí stát poměrně příjemný čas našeho života, na který se můžeme těšit. Jak ale na to a co vše se v našem těle mění?


Stárnutí je nezvratitelný proces. Postihuje s rozdílnou rychlostí všechny orgány těla. Kromě vzhledu, úbytku vody a podkožního tuku v těle dochází k úbytku kostní hmoty, kosti se stávají fragilnějšími, kloubní vazy ztrácejí svou délku a elasticitu. Dochází k úbytku mozkových buněk, ztrátě pružnosti mozkových cév, což vede k postupnému poklesu kapacity paměti a k prodloužení doby reakce nebo snížení psychomotorického tempa.

Zhoršuje se funkčnost našich smyslových orgánů, orientace v prostoru, rovnováha i funkce respiračního a krevního systému nebo imunitních mechanismů.Vhodně strukturovaná aktivita ale jednoznačně zpomaluje tempo nástupu těchto změn a zvyšuje kvalitu našeho života na všech úrovních.Kdybychom stárnutí chtěli rozdělit, dělili bychom ho na :

  1. Kalendářní, které je dáno tabulkově, naším věkem.
  2. Biologické, které se určuje podle stavu našeho organismu, toho co jíme, jak cvičíme, odpočíváme a jak se o sebe staráme. Biologický věk tak není plně svázán s tím kalendářním a můžeme ho do určité míry ovlivnit.
  3. Sociální, kdy dojde k vyčlenění ze společnosti a přestaneme být produktivní. Svými aktivitami můžeme i s tímto typem pracovat.
  4. Psychické, neboli duševní stáří, je dáno sociálními interakcemi jedince a naším sebehodnocením, které se odrážejí na našem fyzickém i psychickém stavu.


Je známo, že organismus se v pokročilém věku stává méně přizpůsobivým, zvyšuje se riziko zranění pohybového aparátu a riziko akutních a chronických chorob. Přesto jsme schopni svým životním stylem projít životem až do konce zdraví, soběstační, spokojení a radostní. V dnešní době, takřka nekonečných možností si z větší části sami utvářime svůj život a je škoda toho nevyužít. Možná se vám přechozí řádky mohou zdát děsivé, až depresivní, ale je to naopak. Teprve když se poznáme a víme co se s námi děje, můžeme pro svou budoucnost a přítomnost něco udělat. Nikdy není příliš brzy. To jak žijeme právě teď, každý okamžik, čin, jídlo, které si dáváme, cvičení, které praktikujeme tvoří naši budoucnost.A stačí začít pomalu, něčím malým. Zkuste pro začátek věnovat 3 minuty denně dechu. Místo jízdy výtahem běžte pěšky, rozhlížejte se kolem sebe a všímejte si světa kolem. Koukejte na lidi, zvířata, architekturu a najdětě něco pro co žít. Po letech práce se seniory se ukazuje, že ještě důležitější než samotné cvičení je naplnění životních potřeb. Abychom prošli životem spokojení a zdraví, potřebujeme mít zajištěny fyziologické potřeby, potřebu svobody, potřebu seberealizace , potřebu bezpečí a potřeba sociální. Když jedno z toho chybí, trpíme a žádná meditace, cvičení ani technika na světě nám nepomůže.

Právě potřebu realizace je postupem času nejobtížnější najít. Pro někoho to může být cvičení a jóga, pomoc druhým, krmění kachen a někdo potřebuje sám vytvářet aktivitu a cítit se potřebný. Zkuste se zaměřit na sebe a své blízké a začněte klást otázky. Máte to něco, co vás ráno vytáhne z postele? Je to to ono? Pokud ano, dejte nám vědět co to je na mailu nebo sociálních sítích. A pokud ne? Tak se přidejte k nám a buďte i Vy Seniorem s radostí.